Denizli HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN 0258 241 55 36

Bir Kafes, Bir Nefes

- +

BİR KAFES, BİR NEFES

Ülkemiz genelinde KASDEP (Kırsal alanda sosyal destek projesi) uygulattırılan binlerce kooperatiflerimizin, ödenemeyen 724 milyon liralık borcu, 12 yıla yayılarak icra takipleri kaldırıldı. Kooperatiflerimiz ve projeden yararlanan ortakları rahat bir nefes aldı.

Denizli ilinde KASDEP projesi uygulayan,  42 kooperatifimizin, 41 tanesinin  toplam: 33 milyon 665 bin 345-TL. borcu da yapılandırılıyor.

KASDEP projesi 12 yıl önce başlatılmış, 3 yıl önce de sonlandırılmıştı. Bu projenin, Ülkemiz genelinde başarı oranı %10 olur iken, o da Batı İllerinde, Ülke genelinde %95 başarısız bir projeydi.

Bizlerin, ısrarla karşı çıkmamıza rağmen, ısrarla sürdürülen bu proje ile Köylerde Kooperatifler kurduruldu. Kurdurulan Kooperatifler aracılığı ile 50×2, 100×2 tip projeler ile her aileye  2 şer adet damızlık düve dağıtıldı. 7 yıl süre içinde,  ödenmesi istenildi. Olmadı, olamazdı. Çünkü;  projenin amacı süt üretimini arttırmanın yanında “Ben inek vereyim, sen de oy ver” mantığı ile yaklaşıldı. Birileri düve aldı, oy verdi. Birileri düve satışlarından para kazandı. Herkes kazandı ama, kaybeden, düve alanlar oldu. Kooperatiflerimiz oldu.

İnek dağıtılan aileler özel seçildi, aranılan şartlar enteresandı.  Diğer projelerde, her bir inek için sulanabilir 3 dönüm  yem bitkisi ekilecek tarla istenir iken, bu projede, tarlası olmayacak,  mal varlığı olmayacak, geliri olmayacak, sosyal güvencesi olmayacak şartlar arandı. Daha da özetlersek “Kendine bakamayan, yardıma muhtaç” kişiler arandı.

Kendine bakamayan insanın, 2 ineğe bakması da mümkün olmadı. Borçlar ödenemedi, Köylerde herkes birbirine mütesessil kefil, Kooperatif yönetimi herkese kefil olduğu için tamamı icralık oldu.

İcraların kaldırılması, borçların ödenebilir şekilde uzun yıllara dağıtılması için yıllardır Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığımız ve Aileden Sorumlu Sosyal Politikalar Bakanlığımızı ikna etmiş olmamıza rağmen, Maliye Bakanlığımızı ikna edilemiyordu. Nihayet son bir yıldır verilen mücadele ile Maliye Bakanlığımız da, ikna edilerek yapılanma gerçekleştirildi.

İcra takibine uğrayan kooperatiflerimizin, 2017 Kasım ayına kadar müracaatını yapacak, 2019 yılından başlamak üzere 10 yıl sürede, eşit taksitlerle borçlarını ödeyebilecekler.

Bu yapılanma ile zoraki borçlandırılan Kooperatiflerimiz, birbirine mütesessil kefil olan üreticilerimiz, rahat bir nefes alacaklar. Borçlu üreticilerimize geçmiş olsun. Kendine bakamadığı halde, borç yükü altında ezilen, icra kapılarında bekleyen, kafesler içinde nefessiz kalmış  üreticilerimizin, nefes almasını sağladınız.

Bizi duyan, duyarlılık gösteren, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığımıza, Aileden Sorumlu Sosyal Politikalar Bakanlığımıza, Maliye Bakanlığımız ve tüm Bakanlıkların, üst düzey Bürokratlarına teşekkür ederiz.

EnglishDeutschEspañolTürkçe