ANKARA HAVA DURUMU

Hayvancılığın Sahibi Kim ?

- +

Hayvancılığın Sahibi Kim?

‘’ Tarım ve hayvancılık bütünün ayrılmaz parçalarıdır. Tarım ve Hayvancılık stratejik  sektörlerdir. Stratejiktir, ikisi de gıda üretir. Gıda canlı yaşamı için olmazsa olmaz. ‘’ Ağzı laf yapan herkes bunu söylüyor.

Söylüyor da … Tarımın sahibi kim? Hayvancılığın sahibi kim? Tarımı yapan kim? Hayvancılığı yapan kim?   İşte burada kafalar biraz karışık.

Tarımı yapan;  eken, bakan, üreten,  pazarlayan.  Hayvancılığı yapan;  hayvanın sahibi, bakan, besleyen, eti ve sütü üreten, ürünü pazarlayan. Örgüt Kim? İşte burada işler biraz karışık. Elini sallasan ellisi, herkes örgüt. Her üretici en az 6 Örgüte üye-ortak.  Herkes işin sahibi, herkes malın sahibi ama, malın sahibine sahip çıkan yok.

Birileri diyor ki ‘’ Süt bizim işimiz ‘’. Diğeri söylüyor ‘’Damızlık olmazsa süt olmaz, süt olmazsa et olmaz’’ Damızlık ta, et te, süt te bizim işimiz ilk ve tek sahibi biziz. Çünkü 1995 yılından beri biz varız.

Aylardır et pazarı, süt pazarı ve yem pazarında yangın var. Piyasalar cayır cayır yanıyor, üretici ağlıyor, sanayici ağlıyor, tüketici ağlıyor. Hatta iflasın eşiğine gelmiş, can derdine düşmüş ama, bizim beyler damızlığın, etin, sütün sahipleri, süt piyasasından uzak, et piyasasından uzak,  zevkinde sefasında. Bugün Amerika da, yarın Almanya da, Fransa da diğer ülkelerde. Maşallah ayakları yere basmıyor…

Haaaaaa pardon! Siz Damızlık ithalatı için gitmiştiniz değil mi? Bizler çok nankörüz. Siz, bizim için Ülkemize gelemediğiniz gib,i evlerinize de gelemiyorsunuz. Geceniz belli değil, gündüzünüz belli değil, bizim için çabalarken bizler nankörlük ediyoruz. Pardon!

Siz Damızlık ithalatı için Ülke Ülke koşturuyorsunuz değil mi? Yanlış hatırlıyor isem, beni düzeltin. DSYB, 1995 yılında kurulmuştu. Peki ne yaptınız 21 yıldır? Kurulduğunuzdan bu tarafa, kanun ile size verilen üreticinin alın terinden verdiği her anaç için 50 lt süt bedeli tutarındaki süt bedelini nerede kullandınız?, Islah için kullandı iseniz yetiştirdiğiniz düveler nerede?,  ARGE nerede?, ıslah nerede?

21 yıldan bu yana söylediklerimizi yaptı iseniz, bizler damızlık satıyor olmamız gerekirdi. Şayet öyle ise, sizin Ülke Ülke damızlık aramanız neden? Nedeni açık; 21 yıldan bu yana, havanda su dövdünüz. Üreticiden tahsil ettiğiniz ıslah bedellerini talan ettiniz. Ya da, Bankalarda birikmiş milyonlarınız oldu. Bugün, Damızlık ithal edeceğiz diye, Ülke Ülke gezip,   gününüzü gün ediyorsunuz.

Düve ithal edeceksiniz, bugün itibari ile, her Damızlık Düve’nin ortalama maliyeti 10.000 TL.  İthalat, ne işe yarayacak? Diğer Ülkelerin, Üreticilerini zengin edeceksiniz. Siz para kazanacaksınız. Sizin üyeleriniz tekrar zarar edecek. Neden mi? Süt maliyetinin altında satılır iken, Bölgemizdeki iç ve dış  savaş nedeni ile, Üretici ve Sanayici iflasın eşiğinde iken, getireceğiniz ithal düveler, 6 ay sonra 4.000 TL. ye kasaba verilmeye başlanılır. Böylece, ülkenin et sorununu kısmen de olsa,  çözmüş olursunuz.

Yine, zararı çeken, iflas eden, icraya düşen, işletmelerini kapatan, üretici ler olacak. Sizin üyeleriniz olacak, yine siz, elli litre süt bedelini peşin tahsil edip, hamasi nutuklar atmaya devam edeceksiniz.

Neden bunları söylüyorum? Çünkü biz, bu oyunları, bu tezgâhları çok iyi biliyoruz. Yaşayarak öğrendik. Çünkü biz,  bu filmi daha öncede izledik.

“ Damızlık yok ise, süt olmaz, süt yok ise, et olmaz” diyenler; tarih sizi affetmeyecek.

Hele hele, bu Ülkenin üreticileri sizi hiç affetmeyecek.

EnglishDeutschEspañolTürkçe